Žijeme v Černovicích, žijeme pro Černovice a chceme, aby se vám i nám žilo co nejlépe

Ing. et Ing. Daniel Smrček

business development manager
se zodpovědností za středoevropský region
zastupitel MČ Černovice
člen Černovického sdružení

 

První slovo, co tě napadne, když se řekne „Černovice“?

Já bych řekl „místo k bydlení“.

Co se ti v Černovicích líbí? Proč jsi tu spokojený, jaké mají pro tebe výhody?

Je to blízko z centra, mám k nim vztah, protože jsem se tady narodil, mám tu přátele a známé, chodil jsem tu do školy, mám tu první kamarády, první lásky… Jako pozitivum vnímám i to, že tu vznikla komunita fajn lidí, které člověk může oslovit s čímkoliv, co má na srdci, požádat o pomoc, o nějakou službu.

Čím to je? Je to ojedinělé, nebo je to tak všude?

Všude určitě ne, není to věc úplně obvyklá. Není to ani tak místem, jako spíš lidmi, co se tu potkali. Něco tu chybělo a to, co chybělo, lidé vnímali, až jim to dodalo entuziasmus, aby se pustili do projektů svými silami a na vlastní náklady.

Co ti tu chybí, co by se mělo zlepšit?

Chybí větší nabídka určitých služeb – za dobrým jídlem či vínem se musí jezdit do města. Hodně se to zlepšilo, ale chybí centrum, kde bychom se v Černovicích mohli potkávat. Tím centrem je pro mě jednoznačně park Řehořova, který by se měl revitalizovat, aby z něj bylo důstojné místo pro setkávání. Možná bychom se také mohli pokusit lépe využít to, co tady máme. Dovedu si představit, že by se tu konala divadelní představení, večerní promítání, letní kino v parku… Mohlo by se to tu ještě víc oživit, ale zdaleka to není špatné. Za poslední léta Černovice nabraly dobrý kurz. Také by se mělo oživit nábřeží Svitavy.

Myslíš si, že to jde změnit?

Jsem na 1000 % přesvědčen, že park Řehořova se dá zrevitalizovat v řádu 5 až 7 let. Zatím tu máme jen připomínky, vizualizace, věci na papíře, které mají k samotné realizaci daleko. Je potřeba dělat konkrétní kroky. Stanovit rozpočtové priority a sehnat dotace. Možností financování je dost – rozpočet MČ, dotace od města, z kraje nebo EU. A lépe by se nám hospodařilo, kdybychom věděli, kolik prostředků a odkud (např. z pískovny) na tento projekt může jít, aby se nestalo, že se změní zastupitelstvo a rozhodne jinak… Aby byla jednoznačně daná priorita. Petice „Na podporu vybudování černovického centra“ dokazuje, že lidé revitalizaci parku opravdu chtějí.

Jaké je tvé oblíbené místo v Černovicích?

Mám dvě oblíbená místa a obě pro relaxaci – park v psychiatrické nemocnici, kde člověk cítí určitý klid. A druhé místo, které jsem si oblíbil, i když to tak dříve nebylo, je hospoda u Janka. Tam se rád potkávám s přáteli díky skvělému pivu a obsluze.

Jaký pocit máš spojený s Černovicemi?

Je to určitá sounáležitost a spojení. Spojení mé osoby s Černovicemi. Jinde jsem nevyrůstal, nechodil do školy, nebyl v zastupitelstvu. Jen tady.

Proč ses rozhodl kandidovat v rámci SPOLEČNĚ?

Myslím si, že na kandidátce Společně je velká fůra správných a poctivých lidí. Mám je velmi rád, vážím si jich profesně i za to, co udělali v rámci volného času pro Černovice. Líbí se mi, že Společně působí jako jednotící prvek pro lidi různých názorů, z různých politických stran. Je důležité rozumně diskutovat o tom, co se dá pro Černovice udělat.

 
Přejít k navigační liště