Žijeme v Černovicích, žijeme pro Černovice a chceme, aby se vám i nám žilo co nejlépe

Mgr. Jana Šimáčková

právnička
lektorka právních informačních systémů
zastupitelka MČ Černovice
členka Černovického sdružení

 

První slovo, co tě napadne, když se řekne „Černovice“?

Napadá mě „život“.

Co se ti v Černovicích líbí? Proč jsi tu spokojená, jaké mají pro tebe výhody?

Asi úplně nejvíc se mi tu líbí komunita, která skvěle funguje. Líbí se mi místo, kde žiju, mám to opravdu kousek do centra, což mi přijde bezva i co se týká dopravy. Bydlím na Zvěřinové, odkud je to opravdu hodně blízko.

Co se ti naopak nelíbí? Co ti chybí?

Obecně se mi nelíbí, jak se někeré věci dělají nekoncepčně. Naší představou je, že by měl existovat nějaký plán. Nelíbí se mi nepořádek, který máme kolem domu, ale nechtěla bych to vyčítat jen firmám, které to mají na starosti. Je to hodně o lidech, kteří se ke svému okolí nechovají dobře.

Myslíš si, že to jde změnit?

Určitě ano. Zpracovat plán pro Černovice není problém, věci se dají řešit komplexně. Co se týká lidí, je to složitější. Nepořádek kolem domu se určitě dá začít řešit a nemusí to být nic složitého a drahého. Už jsem možnosti konzultovala. Popelnice by se například daly umístit do zamykatelného prostoru (určitě by se to hodilo i na jiných místech, než na Zvěřince). Dá se tedy začít obyčejným zámkem. Problém u nás není samozřejmě jen v místních, na nábřeží se pohybuje spousta bezdomovců, kteří rozhrabávají odpadky a vysypávají je ven. Chtělo by to lidi víc motivovat k zájmu o jejich okolí. Snažíme se o to třeba při snídaních na nábřeží, kde sbíráme podněty o tom, co je trápí, a diskutujeme, jak to řešit. A budeme v tom pokračovat, zkoušet to, dokud se lidi nezapojí, dokud jim nedojde, že by to mohlo fungovat.

Jak můžeš být Černovicím přínosná?

Můžu pomoct, co se týká veřejných zakázek, abychom třeba nevypisovali veřejné zakázky jen s ohledem na nejnižší cenu, ale také s důrazem kvalitu. Vybírat čistě podle nejnižší ceny je dnes už překonaná věc, ale stále se to bohužel děje. Zajímá mě i bytový fond, protože se téhle problematice v bytové komisi věnuji už čtyři roky a hodně o ní vím. Ačkoliv se díky novým schváleným pravidlům situace hodně zlepšila, pořád vidím určité nedostatky, které se dají celkem jednoduše odstranit.

Jaké je tvé oblíbené místo v Černovicích?

Pochopitelně Zvěřinka, kde bydlím, s navazující cyklostezkou. Líbí se mi taky v parku na Řehořově, ale mrzí mě, jak to tam běžně vypadá. Nicméně když se tam pořádá nějaká akce, je vidět, že to místo má potenciál. A obecně se mi líbí tam, kde mám kamarády.

Hodně jezdíš na kole, asi hodně trávíš čas na cyklostezce. Liší se ta naše oproti jiným částem okolo Svitavy?

Nedá se na ni dostat, u nás obzvlášť. Chybí podjezd směrem k ulici Elišky Krásnohorské.

Chybí jen podjezd?

Líbila by se mi tam nějaká kontejnerová kavárna. V našem úseku nábřeží není místo, kde by se člověk měl chuť zastavit, nenapadne mě si tam sednout. Řešení opět není složité, chce to jen zaměřit se na konkrétní problém. Když pořádáme festival Překročme řeku, je vidět, že by se tu lidé rádi zdrželi, ale mimo tuhle akci nemají jak a proč. Stačilo by přitom umístit sem pár hezkých laviček. Zatím jsme jich aspoň pár vyrobili z palet. Některé se líbily natolik, že zmizely z nábřeží jinam…

Jaký pocit máš spojený s Černovicemi?

Vydržet. Nevzdáme to.

Proč ses rozhodla, že budeš pracovat a kandidovat v rámci SPOLEČNĚ?

Asi proto, že znám ostatní z kandidátky a obecně vidím, co jsme s Černovickým sdružením dokázali. Vím, že i ostatní Černovice opravdu zajímají. Přišlo mi fajn spojit síly, protože vidím, že to má smysl. Každý z nás má obrovský potenciál, není nám jedno, co se kolem nás děje. Protože máme mezi sebou různé odborníky, jsme schopni se věnovat víc oblastem a zároveň je řešit společně a koncepčně.

 

 
Přejít k navigační liště