Žijeme v Černovicích, žijeme pro Černovice a chceme, aby se vám i nám žilo co nejlépe

Ing. Jana Františková

chemická inženýrka
podnikatelka ve výzkumu a vývoji
členka Černovického sdružení

 

První slovo, co tě napadne, když se řekne „Černovice“?

Rodina. Žiju tu už přes 30 let. Pocházím ale z Uherského Hradiště.

Co se ti v Černovicích líbí? Proč jsi tu spokojená?

Velká výhoda je, že jsou blízko centra. A že žiju ve vlastním domě se zahrádkou, takže si tu někdy můžu připadat skoro jako na vesnici. Sousedi chovají včelky, slepice…

A co ti naopak chybí?

Hradiště…

Proč? Jaký je rozdíl mezi Hradištěm a Brnem?

Vadí mi, že se sousedi málo potkávají… A potřeba dělat „velké“ věci. Nemusíme přece být pupkem světa, důležité jsou drobné věci v naší bezprostřední blízkosti, které ovlivňují přímo život obyvatel v každé městské části. Podle mě není důležité budovat co nejimpozantnější věci, ale zajímat se o své okolí. V Brně neexistuje žádná koncepce výstavby velkých projektů, které se samozřejmě dotýkají i jednotlivých částí města. Myslím si, že je potřeba decentralizovat.
Vadí mi, že se staví věci jako Anenské terasy, které zničí výhled na město, nebo za 12 milionů Onderkův orloj. Naopak se mi líbí okolí Brna, ke kterému už s naší čtvrtí tak trochu vesnického rázu, která je zároveň na okraji a přitom skoro v centru města, skoro patříme. Vadí mi, že v Černovicích není žádný kulturní dům. Měli jsme dva, ale v současnosti tu už není žádný, zatímco každá dědina o 500 obyvatelích nějaký má.

Myslíš, že to jde změnit?

Jde to změnit. Založili jsme Černovické sdružení, protože do té doby se tu skoro nic nedělo. Lidé se musí změnit, musí se angažovat, a to se, myslím, daří. Je potřeba je v tom motivovat a podporovat. A to nejen finančně, ale hlavně spoluprací a vstřícností ze strany radnice.

Jaké je tvé oblíbené místo v Černovicích?

Ráda chodím mezi zahrádkami i po ulicích, když rozkvétají zahrádky před domy. V té době se kolikrát raději projdu pěšky a nevyrazím na kole, na kterém jinak jezdím pořád. Líbí se mi, když se lidé starají o své květiny. Mám ráda náš květinový kostel, nejen proto, že jsem věřící.

Proč ses rozhodla, že budeš pracovat a kandidovat v rámci SPOLEČNĚ?

To je úplně jednoduché. Obecní politiku sleduji už 16 let a jsem jednou ze zakladatelek
Černovického sdružení. Kandidatura v rámci Společně vyplynula tak nějak samozřejmě. Pořád trvám na tom, že na radnici by měl být úřední den každý den, že by tam měli sedět lidé, kteří jsou kompetentní ve věcech, které řeší. Myslím si, že by těm, kteří kandidují, mělo jít opravdu o obec a ne o sebe. A to si o těch, kteří jsou na naší kandidátce, myslím. Protože Černovicím věnujeme všichni spoustu volného času už teď a protože nám to za to stojí.

 
Přejít k navigační liště