Žijeme v Černovicích, žijeme pro Černovice a chceme, aby se vám i nám žilo co nejlépe

Mgr. Jitka Silárszká

lektorka a překladatelka
matka tří dětí
zakladatelka RC Rolnička
členka Černovického sdružení

 

První slovo, co tě napadne, když se řekne „Černovice“?

Zahrada. Představuji si Černovice jako rozkvetlou zahradu plnou květin, kde lidé rádi tráví svůj čas a cítí se tu dobře. Něco takového mají Černovice i ve svém znaku – strom a dvě květiny. Teď už jen zařídit, aby to tak vypadalo i ve skutečnosti.

Jaké je tvé oblíbené místo v Černovicích?

Kopec nad psychiatrickou nemocnicí, protože je tam krásný výhled na Brno a je to jedno z mála míst v Černovicích, které připomíná přírodu. Ráda sleduji, jak se pole, kde se má postavit sídliště Kaménky, mění v průběhu roku a každý den vypadá jinak.

Co se ti v Černovicích líbí?

Žiju ve Starých Černovicích. Na nich se mi líbí jejich vesnický charakter a zároveň blízkost do centra města. Mám výhody bydlení na vesnici i toho, co poskytuje město, v jednom.

Co ti tu naopak chybí?

Chybí mi místa, kde by se lidé mohli víc potkávat. Jak sousedé z jedné ulice, tak i skupiny obyvatel, které tráví hodně času doma – senioři a rodiče s malými dětmi. Například právě rodiče s dětmi do 6 let musí za všemi kroužky a jinými aktivitami do jiných městských částí.

Chybí mi větší podpora podnikatelů a aktivních lidí bez ohledu na politickou příslušnost, protože přinášejí nová pracovní místa a oživení celé čtvrti. Mám radost, že v poslední době vznikl lesopark, otevřela se zahrádka u Trolla, v Nových Černovicích je nová kavárna, Senior Point. Za vším je spousta práce a úsilí, které někdy neumíme náležitě ocenit. Byla bych ráda, kdybychom to uměli lépe a tento trend pokračoval i v budoucnu.

Vadí mi, že Černovice nemají centrum, a když člověk něco potřebuje, běhá ulicemi, místo aby vyřídil vše na jednom místě. Při vyzvedávání dítěte ze školky či školy si nenakoupí, při nákupu nezajde na radnici či poštu, nezavede dítě do kroužku… Všechno je oddělené a rozstrkané do různých ulic.

Chybí mi i koncepční  myšlení a plánování do budoucna. Údaje o tom, kolik se v Černovicích rodí dětí, kolik bude potřeba míst ve školkách, kolik seniorů bude potřebovat intenzivnější péči a jak ji zajistíme, kolik je tu zdravotně postižených a jaké jsou jejich potřeby, buď vůbec neexistují, nebo jsou těžko dostupné.

Jde to změnit?

Radnice by měla vytvořit podmínky pro to, aby se rodiče s dětmi mohli někde scházet. V nejbližší době například v prostorách Senior Pointu, kde je několik dní v týdnu volno. Ještě lepší by ale bylo komunitní centrum, kde by se mohli potkávat senioři, rodiče i děti, byl by tam prostor pro různé zájmové kroužky a skautskou klubovnu. To vše by šlo vytvořit ve Staré škole.

Co se týče koncepčního myšlení a plánování, náš Plán pro Černovice počátá právě s těmito věcmi. V rámci něj chceme vyřešit i rozšíření občanské vybavenosti, umístění nové radnice, která bude s novou výstavbou na Kaménkách ještě více potřeba, chybějící centrum Černovic, komunitní plánování sociálních služeb. Je to samozřejmě běh na delší trať, je ale potřeba začít.

Proč jsem se rozhodla kandidovat v rámci SPOLEČNĚ pro Černovice?

Na Společně se mi líbí, že je to skupina lidí, které baví dělat věci navíc. Líbí se mi, že Společně je otevřené novým myšlenkám, nápadům i lidem.

 
Přejít k navigační liště