Žijeme v Černovicích, žijeme pro Černovice a chceme, aby se vám i nám žilo co nejlépe

Ing. Ladislav Kotík

zakladatel Černovického sdružení
překladatel z němčiny, angličtiny a italštiny
zastupitel MČ Černovice
místopředseda brněnské TOP 09

 

Jak ses ocitl v Černovicích?

Nepocházím z Černovic. Přestěhoval jsem se sem před víc než 10 lety a Černovice mi prostě přirostly k srdci. To, že nejsem rodilý Černovičák může být v očích některých nevýhoda, ale mám díky tomu určitý nadhled. A navíc si troufnu říct, že jsme s kolegy pro Černovice za tu dobu už něco udělali.

Znal jsi tu někoho, když ses přistěhoval?

Černovice jsem před tím znal jen díky čestnému starostovi Orla Josefu Papežovi, který tu bydlel. V době, kdy jsem se přistěhoval, jsem tu znal lidi jen díky politice. V roce 2010 jsem se stal místostarostou Černovic. Po třech letech nás tehdy odvolali. Nezapadali jsme asi do tehdejších snah prodat černovickou pískovnu.

Už šest let jsi předsedou Černovického sdružení. Jak se to stalo?

Politika pro mě nikdy nebyla jen schůzování a hlasování. Myslím, že ji nejde oddělit od běžného života. V roce 2012 jsme si řekli, že nechceme pořádat akce jen pod hlavičkou politické strany, a založili jsme spolek, Černovické sdružení. Postupně se na nás nabalovali další a další lidé a dnes nás je kolem 30 a máme za sebou přes 150 akcí.

Co bylo a je hlavním cílem sdružení?

Chtěli jsme trochu rozhýbat kulturní a společenský život v Černovicích. A logicky jsme se začali více zajímat o své okolí. O historii Černovic i problémová místa. Začali jsme řešit chybějící centrum Černovic, výstavbu na Kaménkách, prodej školy na Charbulově. Vytvořil se silný tým profesionálů, kteří jsou odborníci ve své oblasti, jsou ochotni obětovat svůj čas pro dobro své čtvrti a umí pracovat společně.

A tím jsem tak trochu zpátky u politiky. Proč jste se vlastně rozhodli letos kandidovat jako nezávislí kandidáti?

Dlouhodobě cítím, že černovická politika potřebuje změnu. Točí se zde stále stejné tváře, a pokud se objeví nové, mají vazby na ty staré. Rozhodli jsme proto vzdát se podpory politických stran, ač někteří jsme jejich členy, a získat podporu občanů Černovic. Všichni ostatní tzv. nezávislí kandidáti jsou ve skutečnosti na kandidátkách, které jim podepsala nějaká politická strana nebo hnutí. My jsme závislí jen na občanech Černovic.

Co je podle tebe největším problémem Černovic?

Schází mi jasná koncepce a vize do budoucnosti. Občas se něco podaří, získá se dotace, ale není tu plán, podle kterého by se jelo. Příkladem jsou dvě workoutová hřiště, která teď vznikají kousek od sebe na Horním sídlišti, a přitom máme už jedno v parku Řehořova. Další problém vidím v nezdravém soupeření. Když čtete Černoviny, každý z politiků se chlubí tím, co dokázal. Ano, jistá míra sebepropagace do politiky patří, ale přece jen bych byl pro lepší týmovou práci.

Co s tím chcete udělat?

Náš název „Společně pro Černovice“ není jen na okrasu. Nejsem neomezený vládce a třeba na našem programu pracovalo hned několik skupinek, které se věnovaly dílčím oblastem. Máme díky tomu plán pro Černovice a jsme schopni při nástupu na radnici ihned začít diskutovat s občany a realizovat. Potřebujeme jen, abyste nám dali šanci tuto změnu udělat.

Koukám, že toho máš celkem hodně. Máš čas vůbec na sebe nebo záliby?

Všechno to, o čem jsme mluvili mě neživí. Živím se jako překladatel a cizí jazyky (němčina, italština a angličtina) jsou zároveň mojí velkou zálibou. Mám rád dobou knihu a vzhledem k charakteru mé práce i pohyb. Rád jezdím na kole, cestuji nebo běhám. A poslední dobou jsem tak trochu propadl zahradničení, i když na naší zahrádce to zatím není vidět.

 
Přejít k navigační liště